Committees‎ > ‎

Sub-Committees

26th Convocation, Gauhati University

28th April, 2017 (2:00 PM)
Venue : BKB Auditorium, Gauhati University 


Sub-Committees for 26th Convocation

VIP Reception and Programme Coordination

  1. Prof Prodeep Phukan
    (Department of Chemistry) – Convener

  2. Prof Archana Sarma
    (Department of Economics)

  3. Prof Jyotiprakash Tamuli
    (Department of Linguistics)

  4. Prof Nandana Dutta
    (Department of English)

  5. Prof Malini Goswami
    (Department of Assamese)

  6. Prof Amit Choudhury
    (Department of Statistics)

  7. Prof Mazhar Asif
    (Department of Persian)

  8. Prof Paromita Das
    (Department of History)

  9. Dr Ramani Barman
    Joint Registrar, GU

  10. Dr Kushal Kalita
    (Department of Physics)

  11. Dr Hridip Kumar Sarmah
    (Department of Biotechnology)

  12. President, PGSU

Duties : Communication with Invitees, Reception and Accommodation of Special (VIP) Invitees, Supervision of Seating Arrangements for Students, Invitees, Teachers, Officers, Employees in the Convocation Hall and on the Stage. The Committee may co-opt Students as Volunteers on the day of the Convocation.


Publicity & Invitation

  1. Dr Hemanta Kumar Nath
    Secretary, University Classes – Convener

  2. Prof Bimal Kumar Kar
    (Department of Geography)

  3. Prof Prodeep Phukan
    (Department of Chemistry)

  4. Dr Ankuran Dutta
    (Department of Communication and Journalism) 

  5. Dr Badan Barman
    (Library & Information Science)

  6. Dr Arijit Bora
    Deputy Secretary, University Classes

  7. Mrinal Jyoti Deka
    (Secretary to the Vice-Chancellor)

  8. General Secretary, PGSU

page1image17728

Duties Preparation of list of invitees, Distribution of invitation letters, Publicity regarding the Convocation through print and electronic media, invitation of media representatives to cover the proceedings of the Convocation. Preparation and display of banners etc.


Certificates

  1. Prof Hem Chandra Gautam
    (Department of Commerce) – Convener

  2. Prof Rajib Handique
    (Department of History)

  3. Dr Dhruba Pratim Sarma
    (Department of Economics)

  4. Dr Shabeena Yasmin Saikia
    (Department of Sociology)

  5. Dr Ratul Mahanta
    (Department of Economics)

  6. Dr Eshankur Saikia
    (IST, GU)

  7. Mr J K Mahanta
    (GU Statistician)

  8. Ridip Dev Choudhury
    (GUIDOL)

  9. Dr Baharul Ali
    (Department of Persian)

Duties : Distribution of certificates (as per decision of the Steering Committee). The Committee may co-opt PG students as volunteers on the day of the Convocation.


Printing

  1. Prof Bibhash Choudhury
    (Department of English) – Convener

  2. Prof Jyotiprakash Tamuli
    (Department of Linguistics)

  3. Prof A K Talukdar
    (Department of Chemistry)

  4. Prof Saurabh Pran Goswami
    (Department of Philosophy)

  5. Prof Taranee Deka
    (Department of Assamese)

  6. Prof Akhil Ranjan Dutta
    (Department of Political Science)

  7. Dr Dulumoni Goswami
    (Department of Education)

  8. Dr Utpal Sarma
    (Department of Instrumentation and USIC)

  9. Dr Pranjan Barman
    (Department of Biotechnology)

Duties : Designing and Printing of Invitation Letters, Brochures and Speeches by the Chancellor, Vice Chancellor, Chief Guest, Chief Minister and other Invited Dignitaries (if any). Preparation and printing Citations to be read; preparation and printing of the Programme and Folder for Certificates.


Distribution of Certificates

  1. Prof Dilip Kumar Medhi
    (Department of Hindi) – Convener

  2. Prof Diganta Kumar Das
    (Department of Chemistry)

  3. Dr Guruprasad Khataniar
    (Academic Registrar)

  4. Dr Ujjal Deka Baruah
    (Department of Geography)

  5. Dr Manos P C Kalita
    (Department of Physics)

  6. Assistant Registrar
    Certificate Branch

  7. Superintendent & Staff Members
    Certificate Branch

  8. General Secretary, GUWU

  9. General Secretaries, PGSU & GULCSU

Duties To draw a list of candidates of all categories attending the Convocation. Packaging of certificates as decided by the Steering Committee. Sorting of certificates into different categories. Distribution of certificates among participants on the day of the Convocation. Members of the PGSU and GUWU may be co-opted by the committee.

Venue Preparations

  1. Prof Amrit Pal Singh
    (Department of Commerce) – Convener

  2. Prof Prasanta Kumar Saikia
    (Department of Zoology)

  3. Prof Anup Saikia
    (Department of Geography)

  4. Prof Dilip Borah
    (Department of MIL)

  5. Prof Sanjay Kumar Singh
    (Library & Information Science)

  6. Prof Rajib Handique
    (Department of History)

  7. Dr Dwipen Bezbaruah
    (Department of Anthropology)

  8. Dr Sonit Kumar Gogoi
    (Department of Chemistry)

  9. Dr Pranjal Saikia
    (GUIST)

  10. Sanjib Baruah
    GU Engineer

  11. Rajeswar Goswami
    Estate Officer, GU

  12. Dharmeswar Kalita
    Assistant Engineer (Electrical), GU

  13. PGSU Representatives

  14. GULCSU Representatives

Duties Preparation of BKB Auditorium for the 26th Convocation. Preparation of entrances / approaches to the auditorium; arrangement of stalls (booths) for distribution of certificates, sale of mementos, security and medical aid; preparation of the area between BKB Auditorium and GUIDOL for serving refreshments, planning and execution of seating arrangement inside the hall; preparation of gates, banners, etc. The committee will co-opt PG students as volunteers for assistance in the preparation of the venue, and also for various purposes during the Convocation.


Refreshments

  1. Prof Dilip Kumar Kakati
    (Department of Chemistry) – Convener

  2. Prof Anita Tamuli
    (Department of ELT)

  3. Prof Dhruva Kumar Jha
    (Department of Botany)

  4. Prof Bibha Bharali
    (Department of Assamese)

  5. Dr Polee Saikia
    (Department of Education)

  6. Dr Jayanta krishna Sarmah
    (Department of Economics)

  7. Dr Rupam Jyoti Sarma
    (Department of Chemistry)

  8. Representatives of PGSU, ULCSU

  9. Representatives of GUWU

Duties : Packaged refreshments and bottled water to be arranged for dignitaries, invited guests and all other participants attending the Convocation. Student volunteers may be co-opted by the committee.


Sale of Memorabilia

  1. Prof Partha Pratim Baruah
    (Department of Botany) - Convener

  2. Prof Padma Lochan Hazarika
    (Department of Commerce)

  3. Prof Labananda Choudhury
    (Department of Statistics)

  4. Prof Anurup G Barua
    (Department of Physics)

  5. Prof Anup Saikia
    (Department of Geography)

  6. Dr Jagadish Sarma
    (Department of Sanskrit)

  7. Dr Tilak Hazarika
    (Department of Library & Information Science)

  8. Dr Ranjit Thakuria
    (Department of Chemistry)

  9. Co-opted members

Duties : Planning and design of memorabilia / mementos to be prepared and supervision of their sale.


Robing of VIPs, EC & Court Members

  1. Prof Kandarpa Das
    (Department of Foreign Languages) - Convener

  2. Prof Jogen Chandra Kalita
    (Department of Zoology)

  3. Prof Anjana Kakati Mahanta
    (Department of Computer Science)

  4. Prof Madhurjya P Bora
    (Department of Physics)

  5. Dr Polly Vauquline
    (Department of Women Studies)

  6. Dr Madhushree Das
    (Department of Geography)

  7. Dr Debajyoti Mahanta
    (Department of Chemistry)

  8. Co-opted members

Duties : Selection of robing venue and procession route.

Robing of Students and Procession

  1. Prof Nissar A Barua
    (Department of Economics) – Convener

  2. Prof Akhil Ranjan Dutta
    (Department of Political Science)

  3. Dr Prasanta Sarma
    (Department of Commerce)

  4. Banajit Changkakati
    (Department of Business Administration)

  5. Dr Baharul Ali
    (Department of Persian)

  6. Dr Apurba Kumar Deka
    (GUIDOL)

  7. Dr Tridib Kumar Goswami
    (Department of Chemistry)

  8. Co-opted Members

  9. Members from GUWU, PGSU, GULCSU

Duties : Arrangement of robes for various categories of student participants, to arrange the Academic Procession, assistance and guidance to participants.

Security and Volunteering

  1. Dr Ramani Barman
    Joint Registrar, GU – Convener
  2. Prof Sanjay Kumar Singh
    (Department of Library & Information Science)

  3. Dr Arijit Bora
    Deputy Secretary, University Classes

  4. Dr Ranjan Kumar Kakati
    Director of Students’ Welfare, GU

  5. Dr Sanjay Dutta
    Deputy Director, PETC

  6. General Secretary, PGSU

  7. General Secretary, GULCSU

  8. General Secretary, GUWU


Accommodation & Transport

  1. Prof Amit Choudhury
    (Department of Statistics) – Convener

  2. Prof Sanjay Kr Singh
    (Department of Library & Information Science)

  3. Prof Prodeep Phukan
    (Department of Chemistry)

  4. Dr Kandarpa Kumar Sarma
    (Department of ECT)

  5. Dr Tridib Kumar Goswami
    (Department of Chemistry)

  6. President and General Secretary, PGSU

Duties : Arranging accommodation, air-tickets and local transport and hospitality of VIPs, Invited Guests, Making travel arrangements for other sub-committees, providing vehicles for distribution of Invitation Cards.


Cultural Aspects

  1. Dr Ranjan Kumar Kakati
    Director of Students’ Welfare, GU – Convener

  2. Prof Bhaskarjyoti Bora
    (Department of Commerce)

  3. Prof Dipti Phukan Patgiri
    (Department of Assamese)

  4. Bharati Bharali
    (Department of Communication and Journalism) 

  5. Sri Dilip Sarma
    Secretary to the Registrar, G.U.

  6. Student Representatives


Communication and Media

  1. Dr Ankuran Dutta
    (Department of Communication and Journalism) – Convener

  2. Prof Jogen Chandra Kalita
    (Department of Zoology)

  3. Prof Tulshi Bezboruah
    (Department of ECT)

  4. Dr Chandan Kumar Goswami
    (Department of Communication and Journalism) 

  5. Dr Anupa Lahkar
    (Department of Communication and Journalism) 


Campus Preparation

  1. Prof Mazhar Asif
    (Department of Persian) – Convener

  2. Dr Dwipen Bezbaruah
    (Department of Anthropology)

  3. Sanjib Baruah
    Superintending Engineer i/c, G.U.

  4. Rajeswar Goswami
    Estate Officer, GU

  5. Security Officer, GU

  6. K N Talukdar
    Assistant Engineer (Civil)

  7. D Kalita
    Assistant Engineer (Electrical)

  8. President & General Secretary, PGSU

  9. Co-opted members


Emergency Medical Aid

  1. Dr N N Talukdar
    Chief Medical Office, GU – Convener

  2. All doctors and staff of University Hospital


Anchoring

  1. Prof Asha Kuthari Chaudhuri
    (Department of English) – Convener

  2. Dr Chandana Sarma
    (Department of Anthropology)

  3. Syeda Sakira Sahin
    (Department of Women's Studies)

  4. Co-opted members


Finance

  1. Dwijendra Nath Sarma
    Finance Officer, GU – Convener

  2. Prof Bhagawat Pran Duarah
    (Department of Geological Sciences)

  3. Prof Amit Choudhury
    (Department of Statistics)

  4. Prof Pradeep Kumar Jain
    (Department of Business Administration)

  5. Prof Dibakar Chandra Deka
    (Department of Chemistry)

  6. Prof Anjana Kakoti Mahanta
    (Department of Computer Science)

  7. Prof Manab Deka
    Director, GUIST

  8. Abhay Bhattacharyya
    Deputy Treasurer


Purchasing and Hiring of Robes

  1. Prof Bimal Kumar Kar
    (Department of Geography) – Convener

  2. Prof Mohan Chandra Kalita
    (Department of Biotechnology)

  3. Prof Jyotiprakash Tamuli
    (Department of Linguistics)

  4. Prof Diganta Kumar Das
    (Department of Chemistry)

  5. Dr Prashanta Barman
    Deputy Registrar, GU